تبلیغات
اموزش خصوصی رانندگی در مهدیشهر - چرا روشن كردن خودرو در زمستان سخت است؟
پنجشنبه 22 بهمن 1388

چرا روشن كردن خودرو در زمستان سخت است؟

   نوشته شده توسط: اقای محمود هاشمی    نوع مطلب :اصول فنی ،

بنام خدا


چرا روشن كردن خودرو در زمستان سخت است؟

روشن كردن خودرو در هواى سرد یكى از مشكلات كسانى است كه در مناطق سردسیر زندگى مى كنند.3 دلیل براى اینكه چرا خودروها در زمستان به سختى روشن مى شوند وجود دارد:.

دلیل اول: بنزین, مانند هر مایع دیگرى وقتى سرد است تبخیرش نیز كمترمى شود.احتمالا تجربه كرده اید كه اگر مقدارى اب را در مكانى گرم بریزید نسبت به حالتى كه اب را بر روى مكانى سرد بریزید سریعتر تبخیر مى شود.وقتى بنزین سرد مى شود تبخیرش نیز به آهستگى روى مى دهد. بنابراین به سختى مى سوزد.(بنزین مى بایست تبخیر شود تا بسوزد).بعضى وقتها مى بینید وقتى كه هوا سرد است مردم "اتر" را در موتور خودرو مى ریزند تا به بهتر روشن شدن موتور كمك كند.چون اتر بهتر از بنزین در هواى سرد تبخیر مى شود.

دلیل دوم: روغن در هواى سرد غلیظ تر مى شود.شما مى دانید كه اگر مثلا عسل را در یخچال قرار دهید  غلیظ تراز حالتى مى شود كه در هواى داغ یا معمولى است.روغن نیز همین طور است.زمانى كه شما سعى مى كنید موتور سرد را روشن كنید.روغن غلیظ كار را براى حركت موتور سخت مى كند.در مناطق سردسیر مى بایست از روغن هاى تركیبى در موتور خود استفاده شود.زیرا این نوع روغن ها در دماهاى پایین نیز به صورت مایع باقى مى مانند.
.

دلیل سوم: همچنین باترى ها نیز در هواى سرد مشكل پیدا مى كنند.یك باترى پر از مواد شیمیایى است كه الكترونها را تولید مى كنند.واكنشهاى شیمیایى داخل باترى زمانى كه باترى سرد است خیلى آهسته تر انجام مى شود و سرعت این واكنش ها كم مى شود كه در نتیجه آن الكترونهاى كمترى نیز تولید مى شود.بنابراین استارت نیز انرژى كمترى دریافت مى كند كه باعث مى شود موتور به كندى به راه بیفتد.
..

تمام سه دلیل فوق مى تواند در دیر روشن شدن یا سخت روشن شدن موتور در هواى سرد تاثیر داشته باشد.بنابراین مردم خودروهاى خود را درگاراژهاى گرم نگه دارى مى كنند و یا از بخارى براى گرم نگه داشتن استفاده مى كنند.


جاوا اسكریپت