تبلیغات
اموزش خصوصی رانندگی در مهدیشهر - جی.پی.اس (GPS) چیست؟
سه شنبه 27 بهمن 1388

جی.پی.اس (GPS) چیست؟

   نوشته شده توسط: عبدیان    نوع مطلب :تازه های فن اوری ،

جی.پی.اس (GPS) چیست؟

سیستم مكان یابی جهانی ( Global Positioning System ) یك سیستم هدایت ) ناوبری ) ماهواره ای اســت و تنها سیستمی می باشد که امروزه قادر است، موقعیت دقیق شما را بر روی زمین در هر زمان، درهر مکان و در هر هوایی مشخص کند. این ماهواره ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار قرار داده شده اند.

اولین ماهواره GPS در سال 1978 یعنی حدود 30 سال پیش در مدار زمین قرار گرفت. این سیستم در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال 1980 استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شدوسرانجام در سال 1994 شبکه ای شامل24 ماهواره تشکیل گردیدکه امروزه تعداد آنها به عدد 28 رسیده است  دقت بالای این سیستم و جهانی بودن آن دلیلی بر استفاده از این سیستم در علوم مختلف می باشد.

با روی کار آمدن سیستمGPS  تمام سیستم های قبلی تعیین موقعیت ماهواره ای ازقبیل دور بین های بالستیک ، داپلر ،N.N.S.S  ، SLR  ،LLR  ،LONG-C  ، SECOR ، به تدریج از دور خارج شدند.

GPS یک سیستم عملیاتی و همیشه در حال آماده باش است که در تمامی شرایط آب و هوایی دارای کارآیی می باشد؛ زیرا فرکانس امواجی که توسط ماهواره های GPS ارسال می شوند در حد گیگا هرتز است و شرایط آب و هوایی (مه و باران و نزولات جوی ) اثری روی این امواج ندارند. این سیستم در طول 24 ساعت شبانه روز فعال است ودر هر زمان ودر هر مکان که لازم باشد می توان توسط آن تعیین موقعیت کرد. 

نحوه کارGPS


۲۴ عدد ماهواره جی.‌پی.‌اس در مدارهایی بفاصله ۲۴۰۰۰ هزار مایل از سطح دریا گردش می‌کنند. هر ماهواره دقیقاً طی ۱۲ ساعت یک دور کامل بدور زمین می‌‌گردد. سرعت هریک ۷۰۰۰ مایل بر ساعت است.

این ماهواره‌ها نیروی خود را از خورشید تأمین می‌کنند. همچنین باتری‌هایی نیز برای زمانهای خورشید گرفتگی و یا مواقعی که در سایه زمین حرکت می‌کنند به‌همراه دارند. راکتهای کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌هاNAVSTAR  نیز گفته می‌شود. ماهواره های این سیستم، در مدارهای دقیق هر روز 2 بار به دور زمین می گردند و اطلاعاتی را به زمین مخابره می کنند. گیرنده های جی.پی.اس این اطلاعات را دریافت کرده و با انجام محاسبات هندسی، محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه می کنند.

  انواع گیرنده های جی.پی.اس>

گیرنده های بیسیک - Basic

گیرنده های دستی جی.پی.اس – نقشه بردار

گیرنده های جی.پی.اس برای خودرو

گیرنده های جی.پی.اس برای پی.دی.آ - PDA

گیرنده های جی پی اس برای رایانه کیفی

  نحوه استفاده  از  اطلاعات>

پس از انجام محاسبات هندسی دقیق و تعیین محل گیرنده به کمک سامانه جهانی GPS ، اطلاعات بدست آمده بر حسب نیاز به شیوه ها و در مکانهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند .

نمایش بر روی نرم افزار خاص در همان محل مانند نقشه ها و مسیریاب ها - Navigator

ضبط اطلاعات بر روی حافظه برای استفاده های آتی – Tracker

ارسال اطلاعات بصورت آنلاین برای یک مرکز دیگر با استفاده از بسترهای مخابراتی - Tracke

  ردیاب چیست؟ (Tracker)


یک گیرنده جی.پی.اس فقط میتواند طول و عرض جغرافیایی مکانی را که GPS در آن قرار دارد را به ما نشان بدهد ولی دستگاه ردیاب اطلاعات طول و عرض جغرافیایی بدست آمده را به کمک یکی از بسترهای مخابراتی (Online Tracking) و یا یک حافظه جانبی (Offline Tracking) به یک موقعیت جغرافیایی دیگر انتقال می دهد و میتوانیم از راه دور دستگاه مورد نظر را زیر نظر داشته باشیم و یا از اطلاعات آن استفاده نماییم.

برای ارسال اطلاعات میتوان از انواع بسترهای متداول استفاده نمود :

بستر ماهواره ای - این بستر دارای کارایی بالا ولی بسیار گران قیمت می باشد

بستر زمینی مانند بیسیم - این بستر دارای کارایی پایین و گران قیمت می باشد

بستر شبکه موبایل SMS و GPRS - این بستر دارایی کارایی بالا و ارزان قیمت می باشد

 

جاوا اسكریپت