تبلیغات
اموزش خصوصی رانندگی در مهدیشهر - llمطالبی متنوع درباره رانندگی
یکشنبه 28 فروردین 1390

llمطالبی متنوع درباره رانندگی

   نوشته شده توسط: اقای محمود هاشمی    نوع مطلب :اصول رانندگی ،

بنام خدا

 

 


·       ....نکاتی متنوع در مورد رانندگی
رانندگی باید هوشیارانه باشد رانندگی هوشیارانه یعنی اماده بودن برای حوادث و اتفاقات احتمالی که ممکن است در لحضات بعدی در حین رانندگی شما رخ دهد. برای اینکه در این لحظات سرنوشت ساز شما یک عامل بی تاثیر نباشید باید امادگی لازم را د اشته باشید. نزدیک به 80 درصد تصادفات بر اثر اشتباه رانندگان اتفاق میافتد. اگر به یک راننده هوشیار تبدیل شوید می تواتید این امار را کاهش داده یا حداقل جز ان محسوب نشوید!

·         ....- به خودتان فضای کافی بدهید
از هر 10 تصادف 4 تای ان به دلیل عدم رعایت فاصله مجاز رخ میدهد. بسیاری از این تصادفات می توانست به سادگی و با رعایت فاصله طولی هرگز اتفاق نیافتد. شما باید حداقل 2 ثانیه با ماشین جلویی فاصله داشته باشین. این زمان در بزرگراه ها و ازادراهها به سه ثانیه و در شرایط بد جوی به 4 تا 5 ثانیه افزایش پیدا می کند.
·         .... اگر علاقه شدیدی به رانندگی دارید و از 10 جلسه آموزش رانندگی 8 جلسه آنرا گذرانده و چیزی یاد نگرفته اید حتماً خود را روانكاوی نمائید. به احتمال فوق العاده زیادی در دوره ای از زندگی یا خود درجریان تصادفی بود اید و یا شاهد تصادف شدیدی كه در ذهنتان باقی مانده است. وقتی آن را چندین بار مرور نمائید و یا به یك روانپزشك مراجعه فرمائید پیشرفتتان بشدت زیاد می شود.


·         ....رانندگی تدافعی یعنی چه؟ یعنی :پیوسته خیال كنید خطری در راه شما كمین كرده است.اصول رانندگی تدافعی را می توان درعبارت كوتاهی خلاصه كرد وآن هم اینست: شما تمام پیشگیریهای منطقی را برای جلوگیری از سوانح و تصادفات رانندگی چه از جانب خودتان و چه دیگران رعایت كنید.

·         ....درزمان رسیدن به چهارراه، گول چراغ سبز را نخورید چون خیلی فریبنده است. ممكن است درخیابان مخالف كه چراغ قرمز است كسی بیماری داشته باشد و یا بعلتهای دیگر توجه به چراغ نداشته باشد....حادثه - صدای شكستن - آه و ناله و یا آسیب به ماشین و معطلی......با احتیاط عبور كنید.


·         ....در هر تصادفی طرفین مقصر هستند یكی مقصر قانونی و دومی مقصر وجدانی. لطفاً در این مورد خود نتیجه گیری فرمائید: احتیاط برای طرفین.


·         ....راننده ای كه باسرعت 110كیلومتر در ساعت در یك مسیر 100 كیلومتری رانندگی میكند تنها 9دقیقه زودتر از راننده ای كه با سرعت 95 كیلومتر در ساعت حركت می كند به مقصد می رسد. آیا 9 دقیقه صرفه جوئی درزمان، ارزش آن را دارد كه جان خود و دیگران را به خطر بیندازیم؟

·         ....پس از رانندگی درجاده های خاکی مقداری گل به رینگ چرخها ازداخل می چسبد. خودرو ازحالت بالانس خارج می شود و درسرعت فرمان می لرزد. برای رفع آن پس از رسیدن به مقصد حتماً داخل رینگ را شستشو دهید

      ....درفصل گرما وقتی می خواهید کولر ماشین را روشن کنید حتما اول کلاج را گرفته وبعد کولر را روشن نمائید.

·        
....ازخودرویی سبقت می گیرید. روبرو خودروی دیگری بطرف شما باسرعت می آید دنده ای برای عوض کردن وسرعت گرفتن ندارید! دراین لحظه پا را روی کلاج گذاشته ویک لحظه به سرعت پاراازروی آن برداشته وهم زمان  گاز دهید شتاب آن شما را نجات میدهد..

         


  ....رانندگی در سطوح لغزنده

·         هنگامى كه اتومبیل شما در حالت لغزندگى قرار مى گیرد سریعاً پاى خود را از پدال گاز بردارید، سپس نقطه اى از جاده را دقیقاً در نظر گرفته، آهسته اتومبیل خود را به آن سمت هدایت كرده و مهمترین مسئله این است كه به طور مستقیم حركت كنید و به چپ و راست منحرف نشوید، بازى با چرخ ها سبب واژگون شدن اتومبیل مى شود و به خصوص در مورد وسایط نقلیه سنگین با ارتفاع زیاد، هر كار مى كنید فقط ترمز نگیرید كه باعث چرخش و لغزیدن بیشتر اتومبیل مى شود. اگر به نقطه اى كه مورد نظرتان است چشم دوخته و آهسته به طرف مسیر خود حركت كنید مسئله اى پیش نخواهد آمد و در اینجا كنترل را به دست آورده و مى توانید ترمز كنید.

 

·         ....پنچر كردن در بزرگراه ها
كنترل ماشین خود را با تمركز حفظ كرده و اصلاً به مسئله پنچرى فكر نكنید. رانندگان به خصوص سرشان را از پنجره خارج كرده و تصور مى كنند كه ضربه خورده اند و به طور دقیق چرخ ها را بررسى مى كنند.اشتباه دیگر ترمز شدید گرفتن است كه باعث مى شود كنترل اتومبیل یا وسیله نقلیه خود را از دست بدهید. در عوض با دو دست فرمان را محكم گرفته پا را از روى گاز بردارید تا سرعت اتومبیل به طور طبیعى كم شود.چراغ هاى اتومبیل را روشن كرده و ببینید وضعیت ترافیك چگونه است و به آرامى تا سرحدامكان اتومبیل را به نقطه امنى دور از جاده هدایت كنید و به آرامى ترمز كرده وقتى كه هنگام توقف رسید پیاده شده و موقعیت را ارزیابى كرده و كمك بخواهید. تعویض چرخ نزدیك اتوبان شلوغ خطرناك است به خصوص هنگامى كه بچه ها نیز در اتومبیل باشند.


جاوا اسكریپت