تبلیغات
اموزش خصوصی رانندگی در مهدیشهر - گواهینامه های هوشمند
چهارشنبه 6 بهمن 1389

گواهینامه های هوشمند

   نوشته شده توسط: سرکار خانم حبیبی    نوع مطلب :خبر نامه داخلی ،

درباره گواهینامه هوشمند چه می دانیم

 

 

 

گروه ناجا آیا تاكنون در مورد گواهینامه هوشمند مطلبی به گوشتان رسیده است و از ویژگی های آن اطلاع دارید اگر می خواهید اطلاعات لازم در این مورد كسب كنید ، گزارش زیر را مطالعه كنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس، طرح ملی صدور گواهینامه هوشمند از 18 خرداد ماه امسال در تهران كلیك خورد كه از زمان اجرای طرح، تاكنون بیش از 44 هزار گواهینامه هوشمند صادر شده است.

گواهینامه های هوشمند به دلیل توانایی و قابلیت هایی که دارند تنهادر تعداد محدودی از کشورهای جهان عملیاتی شده و برای نخستین بار در ایران نیز به مرحله اجرا گذاشته شد به عبارت دیگر جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین كشوری است كه از تكنولوژی فوق بهره برداری می كند.

گواهینامه های مزبور نسبت به گواهینامه های قدیمی از کیفیت برتر در نوع جنس، دارای ضریب ایمنی بالا، طراحی زیبا برخوردار می باشد.

از سوی دیگر، افزایش ضریب ایمنی گواهینامه و بالا بودن مقاومت در برابر رطوبت و حرارت موجب شده تا کوچکترین تغییر در شکل و ماهیت چیپ به مخدوش شدن آن منجر شود.

همچنین طراحی و رنگ آمیزی این گواهینامه ها متناسب با پیشرفته ترین استانداردهای بین المللی انجام شده است.

طرح گواهینامه های هوشمند با هدف ارتقاء فرهنگ ترافیك، شناسایی رانندگان پر خطر، تجمیع اطلاعات گواهینامه ها، امكان ثبت تخلفات رانندگی، ارتقای سطح كیفی رفتارهای كاربران، تجمیع اطلاعات شماره گذاری و تعویض پلاك می باشد.

از سوی دیگر، امكان امداد رسانی بهتر به مجروحان حوادث رانندگی با استفاده از اطلاعات پزشكی درج شده در گواهینامه هوشمند از دیگر اهداف اجرای این طرح می باشد.

كاهش امكان جعل گواهینامه و سوء استفاده از آن یكی دیگر از اهداف اجرای طرح می باشد زیرا در گواهینامه های مزبور، نکات ویژه ایمنی برای جلوگیری از جعل بکار رفته و در درون گواهینامه ها چیپ هایی (تراشه هایی) تعبیه شده است که اطلاعات فردی و پزشکی صاحب گواهینامه و همچنین رفتارهای ترافیکی فرد در درون آن ذخیره می شود.

ثبت اطلاعات پزشكی دارنده گواهینامه در كارت هوشمند از قبیل گروه خونی، داروهای خاص، بیماری های خاص؛ ثبت اثر انگشت دارنده گواهینامه در كارت هوشمند؛ جلوگیری امكان استفاده از گواهینامه اشخاص دیگر؛ ثبت اطلاعات تخلفات رانندگی دارنده گواهینامه؛ ثبت اطلاعات شماره گذاری و تعویض پلاك دارنده گواهینامه و نیز ثبت اطلاعات گواهینامه های قبلی دارنده گواهینامه از ویژگی های گواهینامه هوشمند به شمار می آید.

قرار گیری میكرو چیپ در كارت گواهینامه هوشمند كه دسترسی به اطلاعات آن از طریق دستگاه كارت خوان امكان پذیر است، از دیگر ویژگی های این گواهینامه محسوب می شود.

لازم به ذكر است، مدت اعتبار گواهینامه های هوشمند پنج سال است كه در صورت تخلف حادثه ساز، اعتبار گواهینامه تمام میشود.

 

 


جاوا اسكریپت