تبلیغات
اموزش خصوصی رانندگی در مهدیشهر - جزییات قانون جدید راهنمایی و رانندگی
پنجشنبه 19 خرداد 1390

جزییات قانون جدید راهنمایی و رانندگی

   نوشته شده توسط: عبدیان    نوع مطلب :خبر نامه داخلی ،

جزییات قانون جدید راهنمایی و رانندگی

رییس پلیس راهور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت: قانون جدید راهنمایی و رانندگی - اخذ جرایم - از دهم اردیبهشت ماه امسال در سراسر كشور به اجرا در می آید.

به گزارش ایرنا، سردار سرتیپ پاسدار' اسكندر مومنی' روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران، به ابلاغ این قانون در چهارشنبه هفته گذشته اشاره كرد و افزود: این قانون تمامی موارد دخیل در آمد و شد وسایل نقلیه را در نظر گرفته و عوامل دخیل در حمل و نقل، مشمول این قانون خواهند شد.

وی با بیان اینكه مردم نباید نگران اجرای این قانون باشند، گفت: این قانون در نهایت تدبیر و مدیریت اجرا می شود و تنها برای متخلفین جای نگرانی خواهد داشت.

سردار مومنی خاطر نشان كرد، حدود 98 درصد مردم به دلیل رعایت قوانین، مشمول جرایم این قانون نخواهند شد و اجرای آن به جز آرامش، برای مردم چیزی دیگری ندارد.

رییس راهور ناجا افزود: این قانون حقوق و تكلیف مردم را توام در نظر گرفته و یك طرفه نیست، ولی به هیچ وجه اجازه نمی دهیم در اجرای قانون، اجحافی در حق مردم صورت گیرد.

*** معافیت پنج ساله برای خودروهای صفر كیلومتر

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی به قانون معافیت پنج ساله برای خودروهای صفر كیلومتر اشاره كرد و گفت: طبق این قانون، معاینه فنی خودروهای صفر كیلومتر از 2 سال به 5 سال افزایش می‌یابد و این خودروها نیازی به معاینه فنی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: پلیس به خودروهای فاقد مجوز معاینه فنی، اجازه تردد نخواهد داد البته از تردد خودروهای صفر كیلومتری كه نقص فنی داشته باشد نیز جلوگیری خواهد كرد.

***افزایش مهلت پرداخت جریمه

مؤمنی یكی دیگر از تسهیلات قانون جدید را افزایش مهلت پرداخت جریمه‌ها عنوان كرد و افزود، در این قانون مهلت پرداخت جریمه از یك ماه به دو ماه افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: همچنین در بودجه امسال، بندی گنجانده شد تا مبلغ جریمه‌های دو برابر شده، بخشوده شود و متخلفان تنها اصل مبلغ جریمه را پرداخت كنند. این موضوع در صورت تصویب مجلس به اجرا درخواهد آمد و فقط در سال 1390 اعتبار دارد.

***دخیل كردن مقصران در تصادفات

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: طبق تبصره 3 ماده 14 قانون تخلفات رانندگی در صورتی كه بر اساس نظر كارشناس تصادف، نقص راه یا وسیله نقلیه در تصادف مؤثر باشد حسب مورد، مسئولان ذیربط پاسخگو بوده و ملزم به پرداخت غرامت هستند.

***اعلام تقصیر عابران پیاده در تصادفات

مؤمنی یكی دیگر از شرایط قانون جدید را نقش عابر پیاده در تصادفات دانست و افزود: اگر عابر پیاده از مسیر مشخص (گذرگاه عابر پیاده یا پل هوایی) استفاده نكند و در صورتی كه راننده هم قانون را رعایت كرده باشد عابر مقصر شناخته شده و مسئولیتی متوجه راننده نیست.

وی اظهار داشت: انتقال اجساد كشته‌شدگان تصادفات یكی از مشكلات بود كه در قانون جدید، اورژانس، سازمان هلال احمر و دیگر دستگاه‌های ذیربط در این زمینه مسئول شناخته شدند.

 

*** شوراهای حل اختلاف نقشی در رسیدگی به اعتراضات ندارند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام كرد، طبق قانون جدید برای رسیدگی به اعتراضات مردم، دو فرآیند پیش‌بینی شده، در گام نخست، افراد می‌توانند به واحد اجراییات پلیس راهور در سراسر كشور مراجعه و اعتراض خود را مطرح كنند.

مؤمنی ادامه داد: اگر در این مرحله اعتراضشان به نتیجه نرسید یا نسبت به آن اعتراض داشتند شعبه قضایی ویژه‌ای كه در همه حوزه‌های راهنمایی و رانندگی ایجاد خواهد شد به اعتراض آنان رسیدگی خواهد كرد.

این مقام نیروی انتظامی ادامه داد: این شعبه قضایی متشكل از یك قاضی با حكم رئیس قوه قضائیه و یك كارشناس پلیس راهنمایی و رانندگی خواهد بود كه حكم این شعبه قضایی، نهایی و امكان تجدیدنظر وجود ندارد.

سردار مؤمنی گفت: با اجرای این قانون و استقرار شعبه قضایی، شوراهای حل اختلاف به اعتراضات مردم در زمینه راهنمایی و رانندگی ورود نخواهد كرد.

***استفاده ار بازرسان نامحسوس

مؤمنی یكی دیگر از شرایط قانون جدید را استفاده از بازرسان نامحسوس دانست و گفت: پلیس طبق قانون می‌تواند از افراد معتمد و داوطلب تحت عنوان بازرس نامحسوس استفاده كند تا تخلفات را ثبت كند.

این مقام نیروی انتظامی از راه اندازی سایت ثبت تخلفات خبرداد و گفت: در این سایت گزارش های مردمی كه مستند باشد، ثبت خواهد شد.

***تاثیر نمرات منفی در پرونده رانندگان

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی به سه عامل بازدارنده در قانون جدید راهنمایی و رانندگی اشاره كرد و افزود: در این قانون برای رانندگان متخلف نمره منفی، توقیف خودرو و جریمه در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: رانندگان متخلف در صورت تخلف با نمره منفی و توقیف خودرو مواجه خواهند شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: برای نمره منفی 20 تخلف حادثه‌ساز احصا شده و قانون مشخص كرده است كه غیر از جریمه، نمره منفی نیز اعمال شود.

مؤمنی گفت: هرگونه حركت نمایشی مانند دور زدن در جا یا حركت موتورسیكلت بر روی یك چرخ برای وسیله نقلیه شخصی 8 امتیاز منفی و برای وسایل نقلیه عمومی 10 امتیاز منفی در پی دارد.

وی اظهار داشت: تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 50 كیلومتر در ساعت) برای وسایل نقلیه شخصی 10 نمره منفی و برای وسایل نقلیه عمومی و سنگین 15 نمره منفی دارد. همچنین سبقت غیر مجاز در راه‌های دو طرفه برای وسایل نقلیه شخصی 5 امتیاز منفی و برای وسایل نقلیه عمومی 10 امتیاز منفی در پی دارد.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: عبور از چراغ قرمز برای وسایل نقلیه شخصی 5 امتیاز منفی و وسایل نقلیه عمومی و سنگین 10 امتیاز منفی دارد.

مومنی افزود: حركت به صورت مارپیچ 3 امتیاز منفی برای وسایل نقلیه شخصی و 5 امتیاز منفی برای وسایل نقلیه عمومی دارد. حركت با دنده عقب در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها نیز برای وسایل نقلیه شخصی 5 امتیاز منفی و برای وسایل نقلیه عمومی 7 امتیاز منفی به دنبال دارد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روانگردان و افیونی برای وسایل نقلیه شخصی 10 امتیاز منفی و برای وسایل نقلیه عمومی 20 امتیاز منفی در پی دارد.

مؤمنی تصریح كرد: اگر نمرات منفی رانندگان به 30 برسد برای بار اول گواهی نامه افراد برای 3 ماه توقیف شده و پس از آن با پرداخت 400 هزار ریال، گواهی نامه به فرد عودت داده می‌شود.

این مقام نیروی انتظامی تأكید كرد: اگر در مرحله دوم، امتیاز فرد متخلف به 25 برسد گواهی نامه به مدت 6 ماه توقیف و پس از پایان این مدت با پرداخت 600 هزار ریال، گواهی نامه به فرد برگردانده می‌شود.

مؤمنی گفت: اگر در مرحله سوم راننده 20 امتیاز منفی بگیرد گواهی نامه باطل شده و یك سال بعد، فرد خاطی پس از طی كردن مراحل قانونی می‌تواند برای دریافت گواهی نامه جدید در آزمون اخذ گواهی نامه رانندگی شركت كند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام كرد: در هر 24 ساعت یك بار نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد البته برای تخلفاتی مثل حركات نمایشی، سرعت غیر مجاز، سبقت غیر مجاز، عبور از چراغ قرمز، حركت به طور مارپیچ، حركت با دنده عقب در بزرگراه‌ها و رانندگی در حال مستی و مصرف داروهای روان گردان و افیونی در صورت ارتكاب در هر 24 ساعت، به تعداد تخلفات انجام شده نمره منفی اعمال خواهد شد.

این مقام نیروی انتظامی تأكید كرد: جریمه استفاده از مواد مخدر و مشروبات الكلی و روانگردان 200 هزار تومان است و گواهی نامه فرد خاطی به مدت 6 ماه توقیف و فرد به دادگاه معرفی خواهد شد.

وی اظهار داشت: وقوع همزمان چند تخلف حادثه ساز غیر از جریمه و نمره منفی، موجب توقیف 3 روزه خودرو خواهد شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: اگر راننده متخلفی 6 ماه از آخرین تخلفش گذشته باشد تمام تخلفات و نمره‌های منفی وی پاك شده و اگر این راننده متخلف در مرحله سوم كسب نمره منفی باشد و از آخرین تخلفش یك سال گذشته باشد تمام تخلفاتش پاك خواهد شد.

وی اظهار داشت: در این قانون پلیس باید نمرات منفی را به اطلاع متخلفان برساند و بنا داریم از طریق سامانه‌های الكترونیك این موضوع را به رانندگان ابلاغ كنیم.

مؤمنی گفت: مالكان خودروها برای اصلاح آدرس و یا شماره تلفن خود هر چه سریعتر به ادارات راهنمایی و رانندگی مراجعه كنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: برای ذخیره نمرات منفی رانندگان، سامانه ای طراحی شده و این سامانه نمرات منفی را به اطلاع رانندگان خواهد رساند.

مؤمنی درباره میزان جریمه‌های جدید نیز گفت: میزان جریمه‌ها برای تخلفات حادثه‌ساز رانندگی از 10 هزار تومان تا 100هزار تومان در نظر گرفته شده كه این میزان هر سال بر اساس نرخ تورم افزایش می‌یابد.

***مهلت 6 ماهه به تولیدكنندگان خودرو

این مقام پلیس راهور گفت: خودروسازان 6 ماه فرصت دارند تا نسبت به نصب كمربند ایمنی بر روی تمام خودروها بر اساس ظرفیت خودرو و تمام سرنشینان اقدام كنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: به جز بخش‌هایی كه نیاز به آیین‌نامه دارد سایر مواد این قانون از 10 اردیبهشت به اجرا درخواهد آمد.

وی اظهار داشت: ورود به محدوده طرح ترافیك به ازای هر یك ساعت، یك بار جریمه در پی دارد.

کد خبر:85251 -


جاوا اسكریپت